Odszkodowanie za pojazd,  Postępowanie karne,  Postępowanie przed Towarzystwem Ubezpieczeń,  Postępowanie sądowe,  Wypadek za granicą,  Wypadki drogowe

Wypadek w Czechach

Coraz częściej trafiają do nas klienci, którzy ponieśli szkodę w wypadku komunikacyjnym u naszych południowych sąsiadów ? Czechów. Większość osób, które uczestniczą w takich zdarzeniach popada w panikę i całkowicie rezygnuje z dochodzenia swoich słusznych praw z obawy przed trudnościami ze względu na barierę językową i nieznajomość przepisów obowiązujących w innym kraju.

Nie trzeba się jednak tego obawiać. W takiej sytuacji konieczne jest zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z zasadami rozsądku. Poniżej opiszemy, jak należy postępować w takiej sytuacji, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.

Przed wyjazdem

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że nie ma potrzeby posiadania osobnego ubezpieczenia OC, innego niż to zakupione w Polsce, tzn. aby podróżować po Czechach nie ma potrzeby kupowania dodatkowego ubezpieczenia ?zielonej karty?. Jednak, warto dokupić dodatkowy pakiet assistance obowiązujący na danym terytorium. Po co? Dlatego, że w takiej sytuacji można zgłosić się do lokalnej agencji swojego towarzystwa ubezpieczeń albo zadzwonić do centrali w Polsce, która zorganizuje po wypadku m.in. pomoc tłumacza, odholowanie uszkodzonego pojazdu, podstawienie pojazdu zastępczego czy zapewni nocleg. Należy również zawsze ? nawet w Polsce – mieć w schowku samochodu wzór oświadczenia o zdarzeniu. Wzory takich oświadczeń w języki polskim, angielskim i innych języka są udostępniane w większości Towarzystw Ubezpieczeń. Oświadczenie w języku polskim, angielskim i czeskim do pobrania tutaj:

  1. Język polski: https://rf.gov.pl/files/wzory_10.pdf;
  2. Wersja polsko-angielska: https://www.pbuk.pl/doc/wspolne_oswiadczenie_pl-en.pdf;
  3. Wersja w języku czeskim: http://www.czechinsure.com/info/vehicle-accident-report-czech.pdf

Czynności na miejscu zdarzenia

Na miejscu zdarzenia należy koniecznie wypełnić oświadczenie o zdarzeniu, najlepiej na gotowym druku jak wyżej. Takie oświadczenie uzupełniają obie strony zdarzenia i określają w nim kto był sprawcą zdarzenia. Może się okazać, że uszkodzenia samochodu lub obrażenia ciała któregoś z uczestników są poważne, wtedy koniecznie trzeba wezwać policję. Podobnie koniecznie trzeba wezwać policję, jeżeli nie można ustalić kto był sprawcą zdarzenia. Oświadczenie i/lub notatka policyjna powinna zawierać dodatkowo opis zdarzenia i ustalenie obrażeń ciała jakich doznali uczestnicy oraz uszkodzenia ich pojazdów. Warto zrobić zdjęcia, to pomoże w późniejszym etapie likwidacji szkody. Koniecznie trzeba zapisać dane uczestników, ich numery telefonu, numery polisy i określenie Towarzystwa Ubezpieczeń oraz dokumentów potwierdzających prawo do prowadzenia pojazdu ? prawo jazdy i określenie kto jest właścicielem tego pojazdu ? dowód rejestracyjny. Jeżeli nie mamy formularza, powinniśmy zapisać te wszystkie dane na kartce w 2 egzemplarzach i koniecznie podpisać przez obie strony. Takie oświadczenie powinno minimalnie zawierać opis wypadku, dane personalne jego uczestników i numery polis ubezpieczeniowych. Jeśli nie masz pod ręką formularza, zbierz dokładne dane na temat sprawcy szkody, jego pojazdu i ubezpieczyciela. Jeżeli istnieje problem z dogadaniem się, można dzwonić do swojego TU i próbować wyjaśnić sprawę, jest duża szansa, że w takiej sytuacji oddzwoni do nas ktoś z TU kto zna oba te języki i będzie mógł pomóc się porozumieć.

Warto wiedzieć, że w razie sytuacji kryzysowej, kiedy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie, koniecznie trzeba dzwonić na numer 112, który jest ogólnoeuropejskim numerem kryzysowym. Natomiast czeskie numery alarmowe to: 155 ? pogotowie ratunkowe, a 158 ? policja z kolei pomoc drogowa to: 123, 124 i 1054.

Jeżeli to Ty jesteś sprawcą, to postępowanie powinno być analogiczne.

Opłata za przyjazd policji na miejsce zdarzenia

Trzeba jednak pamiętać, że w Czechach podobnie jak np. w Austrii wezwanie służb wiąże się z opłatą manipulacyjną, stałą lub uzależnioną od kosztu szkody. Podobnie zresztą samo wydanie protokołu przez policję będzie wiązało się z drobną opłatą. Opłata za wezwanie służb będzie jednak naliczona tylko w przypadku, kiedy wezwanie było nieuzasadnione lub kiedy szkoda była niewielka i sprawę można było załatwić poprzez spisanie wspólnego oświadczenia. Jednak, kiedy sytuacja jest napięta i nie sposób dojść do porozumienia z drugim uczestnikiem zdarzenia, należy kategorycznie wezwać policję, gdyż ewentualny koszt wezwania służb będzie w ostatecznym rozrachunku obciążał sprawcę.

Dochodzenie roszczeń, kiedy to Ty jesteś POSZKODOWANYM

W sytuacji, kiedy doszło do zdarzenia w Czechach, a to Ty jesteś osobą poszkodowaną wypadku możesz starać się o wypłatę odszkodowania w oddziale agencji ubezpieczeniowej obsługującej sprawcę wypadku. To znaczy, że całą procedurę uzyskania odszkodowania możesz rozpocząć, już w Czechach. Jednak, jeżeli nie czujesz się na siłach robić tego na miejscu, zawsze można rozpocząć procedurę po powrocie do Polski. Wygląda to mianowicie w ten sposób, że zgłasza się szkodę do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które wskaże nam podmiot odpowiedzialny za likwidację szkody czeskiego Towarzystwa Ubezpieczeń w Polsce. Po zgłoszeniu szkody czas oczekiwania na stanowiska Towarzystwa Ubezpieczeń sprawcy, otrzymamy w terminie do 3 miesięcy od zgłoszenia szkody.

Likwidacja szkody, kiedy to Ty jesteś SPRAWCĄ

Jeśli to Ty spowodowałeś wypadek, procedura będzie przebiegać podobnie. W takiej sytuacji kiedy poszkodowany będzie domagał się odszkodowania z Twojego OC zostaniesz poinformowany o zaistniałym zgłoszeniu. W takiej korespondencji zostanie przesłane Ci do odesłania oświadczenie, w którym wskażesz na okoliczności zdarzenia. Warto odebrać taką korespondencję i dokładnie przeczytać jej treść, gdyż możemy zawsze nie zgadzać się z tym co wskazała druga strona zdarzenia lub może ona wskazywać na okoliczności, które nie miały miejsca. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy wina nie jest jednoznaczna.

 PODSUMOWANIE

Z oczywistych względów wypadki za granicą wiążą się dla jego uczestników z ogromnym stresem i niedogodnościami. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć zdrowie i życie uczestników zdarzenia. Następnie dla zabezpieczenia swoich interesów konieczne jest spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu i/lub w razie uzasadnionej potrzeby wezwanie policji lub innych służb. Warto zawsze mieć przy sobie, np. w schowku druki wspólnych oświadczeń o zdarzeniu drogowym przynajmniej w wersji polskiej i wersji polsko-angielskiej. Kiedy odwiedzamy naszych południowych sąsiadów warto dodać jeszcze oświadczenie w wersji czeskiej (link to pobrania w tekście wyżej).

Adwokat Iwona Wachel Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Jako adwokat w ramach swojej praktyki zajmuje się m.in. prawem cywilnym oraz prawem karnym z uwzględnieniem etapów obejmujących postępowanie przygotowawcze, proces sądowy, postępowanie wykonawcze. Specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych z uwzględnieniem wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy, wypadków w rolnictwie, wypadków za granicą, błędów medycznych oraz naruszenia dóbr osobistych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *