Definicje,  Odszkodowanie za pojazd,  Postępowanie przed Towarzystwem Ubezpieczeń,  Postępowanie sądowe,  Wypadek za granicą,  Wypadki drogowe

Wyjazd za granicę ? kiedy potrzebna Zielona Karta?

Zbliżający się długi weekend majowy spowodował, że coraz częściej padają od naszych klientów pytania czy i kiedy powinni oni zakupić zieloną kartę. Problematyka zielonej karty, jej obowiązywania oraz tego czy i kiedy warto ją kupić jest żywa co roku, a zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Dlatego w poniższym artykule opisze czym jest zielona karta oraz kiedy warto się w nią zaopatrzyć.

Co to jest Zielona Karta?

Zielona karta to dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC za granicą ? Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi papieru na jakim jest wydawana. Towarzystwo Ubezpieczeniowe w którym mamy wykupioną polisę OC zaproponuje nam to jako dodatkowe ubezpieczenie, obowiązujące co do zasady w krajach spoza UE. Często jest to usługa dodatkowo płatna, czasem Towarzystwo pobiera opłatę symboliczną, zdarza się, że jest to usługa bezpłatna. Wszystko zależy od oferty Towarzystwa Ubezpieczeń oraz zakresu ochrony. Warto zwrócić uwagę na to czy zakupiona (lub otrzymana darmowo) przez nas zielona karta obejmuje wszystkie kraje, do których chcemy podróżować. Doświadczenie podpowiada, że państwa takie jak np. Rosja, są przez polskie TU traktowane jako kraje wysokiego ryzyka i wtedy koszt zielonej karty będzie wyższy niż normalnie. Trzeba pamiętać również, że w Europie są kraje, w których konieczne jest zaopatrzenie w tzw. graniczną zieloną kartę, czyli ubezpieczenie należy kupić dopiero na miejscu, krajem takim jest np. Kosowo. Umowę na ubezpieczenie samochodu Zielona Karta zawiera się na okres nie krótszy niż 15 dni oraz nie dłuższy niż 1 rok.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

Zasadniczo jest to system europejski, jest jednak kilka wyjątków. Ważne! Ubezpieczenie OC zakupione w Polsce jest tak samo ważne i uznawane w państwach Unii Europejskiej i w krajach które podpisały porozumienie wielostronne (np. Szwajcaria). Dlatego jeżeli nasz wypadek miała miejsce np. w Czechach to polskie OC jest zupełnie wystarczające do pokrycia szkody bez konieczności kupowania zielonej karty. O wypadku w Czechach czyt. tutaj: http://odszkodowaniaoc.rzeszow.pl/wypadki-drogowe/wypadek-w-czechach/

Do podróżowania po wielu krajach europejskich i nie tylko konieczne jest jednak dokupienie zielonej karty, te kraje to m.in.: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Częstym kierunkiem podróży Polaków jest w ostatnich latach Chorwacja, w której co oczywiste nie jest nam potrzebna zielona karta. Jeżeli jednak planujemy wyjazd do chorwackiego Dubrownika to konieczny będzie przejazd przez Bośnię i Hercegowinę i wtedy na tym terenie konieczne jest już posiadanie Zielonej Karty.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Zielona Karta bywa bezpłatnym dodatkiem do ubezpieczenia komunikacyjnego OC, jednak zasadniczo wszystko zależy od naszego TU oraz kraju, do którego się wybieramy. Cena zależna jest od tego na jaki czas chcemy wykupić zieloną kartę (kilka tygodni czy cały rok), do jakiego kraju chcemy podróżować oraz rodzaju naszego samochodu czy szkodowość kierowcy. Ceny zazwyczaj wahają się od kilku złotych do nawet kilkuset. Wydawać by się mogło, że są to duże kwoty, jednak trzeba pamiętać, że w większości krajów spoza UE nie chronią nas przepisy unijne i bez takiego ubezpieczenia jesteśmy praktycznie bezbronni.

Co to jest i ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne to nic innego jak pewnego rodzaju odpowiednik zielonej karty kupiony na granicy kraju, po którym planujemy się poruszać samochodem. Kiedy zapomnimy kupić zieloną kartę przed wyjazdem musimy pamiętać, że czeka nas zakup ubezpieczenia na granicy kraju poza wspólnotowego. Warto jednak pomyśleć o tej kwestii wcześniej, gdyż graniczne ubezpieczenia bywają bardzo kosztowne ? od ok. 4/5 euro do nawet 60/80 euro za krótkoterminowe ubezpieczenie. Dlatego warto zaoszczędzić sobie czasu i nerwów i kupić zieloną kartę jeszcze w kraju przed wyjazdem.

Jak posługiwać się Zieloną Kartą?

Jeżeli spowodowałeś kolizję i masz Zielona Kartę, z pewnością dostrzegasz, że jest podzielona na dwie takie same części. Trzeba oderwać jedną część kopii (dolna część) i dać ją poszkodowanemu, który dzięki temu będzie mógł zlikwidować szkodę z Twojej polisy OC.

Gdzie nie jest potrzebna Zielona Karta?

Dla usystematyzowania wskazuję, że Zielonej Karty nie trzeba mieć, planując wyjazd do: Austrii, Andory, Belgi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gibraltaru, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Monako, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Wysp Normandzkich, Wyspy Man oraz Wysp Owczych. W tych krajach zupełnie wystarczające jest posiadanie ważnej polisy OC kupionej w Polsce.

PODSUMOWANIE

System Zielonej Karty dotyczy podróżowania samochodem po krajach spoza UE. Trzeba pamiętać, żeby zawsze mieć przy sobie druk wspólnego oświadczenie o zdarzeniu drogowym, tzw. European Accident Statment (do pobrania tutaj w wersji pol.-ang.: https://www.pbuk.pl/doc/wspolne_oswiadczenie_pl-en.pdf . Oprócz druku wspólnego oświadczenie, konieczne jest zakupienie Zielonej Karty, jeżeli planujmy wyjazd m.in. do naszych wschodnich sąsiadów na Ukrainę, Białoruś czy do Rosji. Jeżeli zapomnimy kupić Zieloną Kartę w Polsce, zawsze można się w nią zaopatrzyć na granicy państwa, do którego jedziemy ? jednak może to być zdecydowanie droższe i będzie to rozwiązanie tylko tymczasowe (tzw. ubezpieczenie graniczne).

Adwokat Iwona Wachel Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Jako adwokat w ramach swojej praktyki zajmuje się m.in. prawem cywilnym oraz prawem karnym z uwzględnieniem etapów obejmujących postępowanie przygotowawcze, proces sądowy, postępowanie wykonawcze. Specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych z uwzględnieniem wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy, wypadków w rolnictwie, wypadków za granicą, błędów medycznych oraz naruszenia dóbr osobistych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *